Format için Önyüklenebilir (Bootable) USB Flash Bellek Nasıl Hazırlanır? (Rufus)

Bilgisayarınıza CD ve DVD’ler yerine bir USB bellek ile format atmak istiyorsanız aşağıda anlatacağımız yöntem ile hızlı ve basit bir şekilde önyüklenebilir USB bellek hazırlayabilirsiniz. 

Bunun için öncelikle kurulumunu yapacağımız işletim sisteminin ISO dosyası gerekiyor. Eğer bu dosya elinizde mevcut ise buradan veya aşağıdaki linkten Rufus programını indirerek işlemlere başlayabilirsiniz.

Rufus (Windows) – İNDİR

Programı indirdikten sonra çalıştırın ve USB belleği bilgisayarınıza takın. Daha sonra açılan pencerede Aygıt bölümünden kurulumu yapacağınız USB belleği seçin.

Daha sonra resimde görüldüğü gibi ISO Yansıması seçeneğini aktif edin ve DVD simgesine tıklayarak işletim sistemine ait ISO dosyasını seçin.

USB Bellek ve ISO dosyasını seçtikten sonra tek yapmanız gereken Başlat butonuna tıklamak ve beklemek. Buraya Dikkat! Başlat butonuna tıkladığınızda program USB belleğinizde bulunan tüm verileri silecektir. Yükleme çubuğu tamamlandığında USB belleğiniz format atmak için hazır olacaktır.

Belleği hazırladıktan sonra tek yapmanız gereken BIOS ayarlarından bilgisayarınızı USB bellek ile başlatıp standart format işlemlerini uygulamak. Bu yöntem ile Windows XP/7/8/8.1/10 gibi birçok işletim sisteminin kurulumunu yapabilirsiniz. Aklınıza takılanları ve yaşadığınız sorunları yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski