29 Eylül 2019 Burak Kılıç Teknoloji

Android Telefonlar için Google Goggles Uygulamasını İnceledik

Google' ın görsel arama motoru olan Goggles' i inceliyoruz. Mutlaka deneyin.

Google tarafından geliştirilen Goggles, android telefonunuz için görsel bir arama motorudur. Yani telefonunuz ile çektiğiniz bir fotoğrafı, barkodu veya bir yazının resmini tarayarak size bunun hakkında arama sonuçları sunuyor ve resim hakkında birçok detaylı bilgiye kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyor.

Örneğin telefonunuz ile çektiğiniz bir logo hakkında size arama sonuçları veriyor. Veya bir kitabın isbn numarasını okutarak kitap hakkında birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Uygulama kare kodları, ürün barkodlarını, yazıları da rahatlıkla okuyup size bunlarla ilgili arama sonuçları sunuyor. Fotoğrafını çektiğiniz bir kartviziti rehberinize kaydedebiliyor. 

Ayrıca Goggles ile bir kağıtta yazan yazıların fotoğrafını çekip bu yazıyı kolaylıkla telefonuza metin olarak kaydedebiliyorsunuz. çektiğiniz fotoğrafı tarayarak içinde bulunan yazıları kolaylıkla telefonunuza metin olarak aktarabiliyor. Aktarılan bu yazıyı isterseniz telefonunuza not olarak kaydedebiliyorsunuz veya arkadaşlarınızla mesaj yada internet üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Google üzerinden bu yazıyı arayabiliyorsunuz. Hatta Google çeviri üzerinden bu yazıyı birçok dile kolaylıkla çevirebiliyorsunuz. Üstelik bunları sadece yazının fotoğrafını çekerek yapıyorsunuz.

Uygulama ile yapabilecekleriniz:

  • Fotoğrafını çektiğiniz yazıları telefonunuzun not defterine kaydedebilir veya bunu metin olarak paylaşabilirsiniz.
  • QR kodları, barkodları veya isbn kodlarını okutabilirsiniz.
  • Bir kartvizitin fotoğrafını çekerek kolaylıkla rehberinize ekleyebilirsiniz.
  • Bir logonun, binanın, tablonun ve birçok objenin fotoğrafınıçektiğinizde Goggles bunlar hakkında detaylı bilgiler verecektir.
  • Bir yazının fotoğrafını çekerek birçok dile çeviri yapabilirsiniz.

Kısacası Google Goggles size resimler ile arama yapabilme imkanı sunuyor. Android için geliştirilen bu uygulamanın diğer platformlar içinde alternatifleri bulunuyor. Google Play üzerinden ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz bu uygulamayı mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Ekran Görüntüleri

Goggles – Google Play Yükle (Ücretsiz)

Goggles (Android) – İNDİR

Yorum

Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.