19 Aralık 2020 brkwel Nasıl Yapılır?

Excel’de Nasıl Formül Yazılır ve Kullanılır?

Excel öğrenmeye yeni başlıyorsanız tüm bu formüllerden önce Excel'de formül yazmayı ve kullanmayı öğrenmeniz son derece önemlidir.

Microsoft Excel’in içerisinde barındırdığı hazır formüller (diğer adı ile fonksiyonlar), dijital tablolarımızdaki veriler üzerinde yapacağımız işlemleri oldukça kolaylaştırıyor. Bu formüller arasında toplama gibi basit formüllerin yanı sıra daha kompleks işlemler için kullanabileceğimiz karmaşık formüller de mevcut.

Excel öğrenmeye yeni başlıyorsanız tüm bu formüllerden önce Excel’de formül yazmayı ve kullanmayı öğrenmeniz son derece önemlidir.

Excel’de Formül (Fonksiyon) Nasıl Yazılır?

Excel üzerinde formülleri kullanabilmek için seçtiğiniz hücreye = (eşittir) yazabilir ve sonrasında kullanacağınız formülü yazmaya devam edebilirsiniz.

Excel ile Formül Yazmak

Resimde görüldüğü gibi herhangi bir hücreye = (eşittir) işareti yazdığınızda Excel’de bunu formül olarak algılamaya başlıyor ve size hazırdaki formüllerden öneride bulunuyor.

Fonksiyon Butonu ile Formül Eklemek

Bunun dışında Excel’de bulunan fx butonu ile de hazır formül yani fonksiyonlardan seçebilir ve ilgili hücreye ekleyebilirsiniz. Ayrıca fx butonuna bastıktan sonra açılan formül ekranında çeşitli ipuçlarına da erişebilirsiniz.

Excel fx Butonu

Resimde işaretli olan fx butonuna tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir fonksiyon ekranı açılacak.

Excel Fonksiyon Ekleme

Bu ekran hücreye eklemek istediğiniz fonksiyonu seçtikten sonra o fonksiyona ait parametreleri girip işlemi tamamlayabilirsiniz.

Fonksiyon Değişkenleri

Örneğin =TOPLA fonksiyonunu seçerseniz Excel sizden toplamak istediğiniz sayıları girmenizi isteyecektir. Burada isterseniz elle sayı girebilir, isterseniz de excel sayfanızda bulunan hücrelerden seçim yapabilirsiniz.

TAMAM butonuna tıkladığınızda formül seçmiş olduğunuz hücreye eklenecektir.

İşte Excel üzerinde formül yazmak ve kullanmak bu kadar kolay. Formül yazmaya başlamak kolay ancak asıl iş Excel’de bulunan formülleri öğrenmekten geçiyor. Bu yüzden sizler için Excel ile Sayıların Ortalamasını Bulma yazımızdaki gibi çeşitli Excel formülleri hakkında faydalı bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.