29 Eylül 2019 brkwel Yaşam

Kedimin kusmasına nasıl çözüm buldum?

Kedim ilk kusmaya başladığında ne yapacağımı bilemedim hiç karşılaşmadığım bir tepkiydi. Çevremdeki insanların önerisiyle haftada 1-2 kez düzenli malt vermeye başladım. Fakat kusmalar devam etti.

Hemen veteriner hekimimize gittik “kedilerin kusması normal” diye belirtti ve akabinde malt vermeye devam etmemi söyledi. 

Önceleri 30 günde, sonra 20, sonra 10 derken kedim hafta da bir kusmaya ardından 2 günde bir kusmaya en sonundaysa 30 satte bir kusmaya başladı. Ve ben bu süreç içerisinde toplam 3 veteriner hekim değiştirdim çünkü onlar için “kedilerin kusması normal(!)”di. 

Elbette haklılar ama benim kedim ne ağız ne de dışkı yoluyla tüy atıyordu sadece sarı su kusuyordu. Bir kere olsun kusmayan kedim için hiç de normal olmayan bir sürecin içindeydim. 

Dördüncü veteriner hekimim mantardan şüphelendi. Kedim tıraş olduktan sonra malesef mantar kaptı. Ilk başlarda sinek ısırığı sandığım yerler çoğaldıkça çoğaldı. Tıraş olduktan sonra hem mantar hem stresle uğraştık. Neyse ki bir veteriner hekim bize yardımcı oldu. Kedilerde yaygın olan kandidan şüphelendi ve mantarlarımızın olduğunu bunların kusmayı tetikleyebileyeceğini belirtti. Bize mantar aşısından bahsetti ve 2 doz 10’ar gün aralıklarla mantar aşısı olduk. Aşıyla beraber hekimimizin verdiği mantar kremi kullandik. Kandida için yine veteriner hekimimizin verdiği şurubu 10 gün boyunca kullandık.

Tüm bunların yanında kullandığım Royal Canin British Shorthair mamadan N&D Kuzu Etli tam tahılsız mamaya, tavuklu malttan sade malta geçiş yaptım. 

Her gün mama ve su yerini sabunlayarak yıkadım ondan sonra mama ve su koydum. Kedimin bulunduğu ortamı günde üç kez paspasladım.

Vee sonuç olarak iyileştik.. Tüm patili dostlarımıza sağlıklı günler diliyoruz.

Kedimiz Bulut’tan sevgilerle..

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.