19 Haziran 2019 brkwel Yazılım

PHP Kodlamaya Başlangıç

PHP dersleri serimizin ilk yazısında kodlamaya başlamadan önce işinize yarayacak faydalı bilgileri ve araçları bulabilirsiniz.

PHP Nedir?

Popüler ve açık kaynaklı web programlama dillerinden biri olan PHP ile web tabanlı birçok uygulamayı HTML/CSS desteği ile hazırlayabilirsiniz. Açılımı “PHP: Hypertext Preprocessor” olan bu programlama dili PHP 7 ile halen geliştirilmektedir. Linux sunucular üzerinde MYSQL veritabanı ile en iyi şekilde çalışabilmektedir.

PHP ile Neler Yapılabilir?

Güncel tarayıcılar artık birçok özelliği içerisinde barındırığı için web tabanlı uygulamalar da oldukça gelişmektedir. Bu sayede HTML, CSS ve MYSQL ile birleştiğinde PHP ile aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Ayrıca WordPress, Drupal, Opencart gibi popüler birçok içerik yönetim sistemi de PHP altyapısı ile hazırlanmıştır.

PHP ile yapabileceklerinizi örneklendirmek gerekirse;

  • Dinamik Sayfalar ve Uygulamalar
  • İçerik Yönetim Sistemleri
  • E-Ticaret Yazılımları
  • Sosyal Medya Uygulamaları
  • Muhasebe, Otomasyon Yazılımları ve Bulut Uygulamaları
  • Forum ve Diğer Paylaşım Uygulamaları
  • Web Tabanlı Oyunlar

ve bunlar gibi aklınıza gelebilecek birçok web uygulaması.

PHP Kodlama için Gerekli Araçlar

Dosyalarınızı derleyecek bir sunucu ve basit bir metin editörü ile PHP kodlamaya kolayca başlayabilirsiniz. PHP ile hazırlanan dosyaları çalıştırabilmeniz için öncelikle bir web sunucusuna sahip olmanız gerekiyor. Dosyalarınızı bir alan adına bağlayıp çevrimiçi olarak çalıştırmak istiyorsanız servis sağlayıcıları üzerinden bir web sunucu satın almanız gerekiyor. Eğer PHP dosyalarınızı kendi bilgisayarınızda çalıştırmak isterseniz WampServer ile ücretsiz bir sanal sunucu kurabilir ve dosyalarınızı bilgisayarınız üzerinden kolayca çalıştırabilirsiniz. WampServer programını indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Ayrıca Wamp Server Nasıl Kurulumu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızdan programın kurulumu ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

WampServer İndir

Dosyalarınızı düzenleyebilmek için de ücretsiz bir metin editörü olan Notepad++ programını kullanabilirsiniz. Onun da indirme linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Notepad++ İndir

Daha fazlası için takipte kalın.

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.