29 Eylül 2019 brkwel Teknoloji

Video Dosya Boyutu Nasıl Azaltılır? (Bitrate)

Videoların dosya boyutunu nasıl küçülteceğinizi merak ediyorsanız bu videoyu izleyin.

Çektiğiniz ve düzenlediğiniz videoların boyutu bazen oldukça büyük olabiliyor. Boyutu büyük videoların internet ortamına (YouTube vs.) yüklenmesi de düşük upload hızı yüzünden oldukça uzun sürebiliyor. Adobe Premiere ve benzeri programlar ile bitrate değerini düşürerek video dosya boyutunu azaltabilirsiniz.

Bitrate değerini düşürdükçe videonuzun dosya boyutu da azalacaktır ancak çok düşük bitrate değerleri video kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Video da en kolay şekilde bitrate değerini nasıl düşüreceğinizi 2 yöntem ile anlattık. 

İlk yöntem Adobe Premiere benzeri video düzenleme programları ile düzenlediğiniz videoları kaydederken bitrate değerini düşürerek video boyutundan kazanç sağlayabilirsiniz.

İkinci yöntem ile elinizde bulunan hazır videoların dosya boyutunu Format Factory programı ile kolaylıkla azaltabilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki linkten Format Factory programı indirin ve bilgisayarınıza yükleyin. Daha sonra programı çalıştırın ve MP4 seçeneğini seçin.

Format Factory (Windows) – İNDİR

Açılan pencerede istediğiniz videoyu programa ekleyin ve “Çıktı Ayarları” bölümüne tıklayın. Burada video ve ses için bitrate değerlerini ayarladıktan sonra “Tamam” ve “Başlat” butonlarına tıklayarak videonuzu yeni ayarlarıyla kaydedebilirsiniz.

Unutmayın video kayıt işlemi uzunluğa ve bilgisayarınızın performansına göre uzun sürebilir.

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.