20 Mart 2020 brkwel Teknoloji

YouTube ve Diğer İnternet Yayıncıları için En Faydalı Ücretsiz Programlar 2020

İnternet üzerinden yayın yapanlar veya Youtube için içerik üretenler için oldukça faydalı olacak en iyi ücretsiz video, resim, ses kayıt, montaj ve düzenleme programlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Her geçen gün daha da yaygınlaşan ve popülerleşen internet yayıncılığı sayesinde kullanıcılar kendi video içeriklerini internet üzerinden kolayca geniş kitlelere ulaştırabiliyor. YouTube, Facebook ve Twitch gibi video paylaşımı ve yayın yapabileceğiniz platformlar üzerinde artık herkes kendi video ve yayınlarını paylaşabiliyor.

Video hazırlayabilmek, düzenleyebilmek veya canlı olarak video yayını yapabilmek için kullanıcılar çeşitli video, resim, ses içerikleri için kayıt, düzenleme ve montaj programlarına ihtiyaç duyuyor. Tüm bunlar için Adobe gibi firmalar tarafından geliştirilen Photoshop, Premiere, After Effects gibi profesyonel düzeyde programlar bulunuyor ancak yeni başlayanlar için bu yazılımların maliyeti oldukca yüksek oluyor. Bu sebeple henüz başlangıç aşamasındaki kullanıcılar bu yazılımları lisans almadan kullanmaya çalışıyor. Ancak lisansı bulunmayan bu yazılımları kullanmanızı hem yasal hem de güvenlik açısından çeşitli sorunlar ortaya çıkarabileceği için kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Peki ne yapabiliriz diye sorarsanız bu aşamada sizlere tamamen ücretsiz bir kullanıma sahip olan açık kaynaklı programları kullanmanızı öneriyoruz.

İşte YouTube ve diğer platformlar üzerinde video paylaşımı veya yayın yapacak kullanıcılar için en faydalı ve tamamen ücretsiz video, resim, ses içerikleri için kayıt, düzenleme ve montaj programlarını sizler için derledik.

Ücretsiz Ekran Kayıt ve Canlı Yayın Programı (OBS)

Open Broadcaster Software, özellikle oyun kaydı ve canlı yayını yapacak kullanıcılar için oldukça faydalı bir canlı yayın ve ekran kayıt programıdır. OBS ile ister bilgisayarınızdan ekran kaydı alabilir ve bunu video olarak takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz. İsterseniz de Twitch gibi canlı yayın platformlarında yayınlarını paylaşabilir ve yönetebilirsiniz. Kullanması tamamen ücretsiz olan Open Broadcaster Software programını aşağıdaki linkten kolayca indirebilirsiniz.

Open Broadcaster Software Ücretsiz İndir

OBS İndir Ücretsiz

Ücretsiz Yayın Programı (Streamlabs OBS)

OBS ile entegre olarak çalışan bu yayın programı ile Twitch, Facebook ve YouTube gibi platformlarda oldukça pratik şekilde yayınlarınızı paylaşabilirsiniz.

Streamlabs OBS Ücretsiz Yayın Programı İndir

Ücretsiz Video Düzenleme ve Montaj Programı (OpenShot)

Yeni başlayanlar için ücretsiz ve oldukça işe yarar bir video düzenleme programı olan OpenShot, birçok faydalı aracını bulunduran bir video düzenleme programıdır. Ayrıca çeşitli video, ses ve resim formatını desteklemektedir. Aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

OpenShot Ücretsiz İndir

Ücretsiz Video Düzenleme ve Montaj Programı (Shotcut)

Profesyonel düzeyde video montaj ve düzenleme işlerinizi yapabileceğiniz Shotcut tamamen ücretsiz bir montaj programıdır. Birçok farklı format ve kalitede video hazırlayıp render almanıza olanak sağlayan program ile oldukça kaliteli videolar oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki linkten Windows sürümünü indirip kullanabilirsiniz.

Shotcut Ücretsiz İndir

Ücretsiz Ses Kayıt ve Düzenleme Programı (Audacity)

Oldukça basit ve işe yarar bir ses kayıt ve düzenleme programı olan Audacity kullanımı tamamen ücretsiz bir ses programıdır. Mikrofondan ses kaydı, kesme, ekleme, silme gibi birçok işlemi yapabileceğiniz programda ayrıca MP3, WAV ve OGG gibi formatlarda ses çıktısı alabilirsiniz. Aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Audacity Ücretsiz İndir

Ücretsiz Arayüz Tasarım Programı (Adobe XD)

Adobe tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak kullanılabilen Adobe XD, aslında bir web ve uygulama arayüz tasarım programı olsa da çeşitli kapak ve sosyal medya görsellerini hazırlarken de faydalanabileceğiniz bir programdır. Programın ücretsiz sürümünü aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Adobe XD Ücretsiz İndir

Adobe XD Ücretsiz İndir

Ücretsiz Resim Düzenleme ve Montaj Programı (GIMP)

Ücretsiz resim düzenleme programları içinde Adobe Photoshop’un en iyi ücretsiz alternatifi olan GIMP ile Photoshop ile yapabileceğiniz hemen hemen birçok montaj ve düzenleme işlemi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan programın arayüzüne alıştıktan sonra oldukça işinize yarayacaktır. Programı aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

GIMP Ücretsiz İndir

Canva – Ücretsiz ve Online Görsel Hazırlama Sitesi

Kapak ve sosyal medya görsellerinizi hazırlarken karmaşık montaj programları ile uğraşmak istemiyorsanız Canva sizin için oldukça faydalı bir araç olacaktır. Kullanımı tamamen ücretsiz olan bu site üzerinden kolayca sosyal medya ve kapak görseli gibi birçok farklı formatta içeriği oluşturabilirsiniz. İçerisinde bulunan geniş şablon arşivi ile herhangi bir tasarım bilgisine sahip olmadan hızlıca ilgi çeken görseller hazırlayabilirsiniz. Ayrıca online bir araç olduğu için hazırladığınız şablonlara internet üzerinden kendi hesabınız ile istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki linkten siteye üye olup hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir kurulum yapmanıza gerek yoktur.

Canva Ücretsiz Online Görsel Tasarım

Canva Ücretsiz Görsel Tasarım

Video Codec Paketi (K-Lite Codec Pack)

Videolarınızı hazırlarken, düzenlerken hatta izlerken mutlaka gerekli olacak bu codec paketini yüklemenizi kesinlikle öneriyoruz. Windows’un doğrudan desteklemediği birçok video ve ses formatını bilgisayarınızda kolayca çalıştırmanıza olanak sağlayan bu paket içerisinde ücretsiz bir video oynatıcı da barındırıyor. Aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

K-Lite Codec Pack Ücretsiz İndir

Ücretsiz Resim ve İllüstrasyon İndirebileceğiniz Siteler

İçeriklerinizi paylaşırken kullanacağınız kapak görselleri, logolar ve sosyal medya paylaşımları için çeşitli resim, fotoğraf ve illüstrasyonlara ihtiyacınız olacaktır. İşte sizin için oldukça faydalı ve ücretsiz resim, fotoğraf ve illüstrasyon indirebileceğiniz siteleri paylaşıyoruz.

Pixabay – Ücretsiz Resim ve Fotoğraf İndirme Sitesi

Undraw – Ücretsiz İllüstrasyon İndirme Sitesi

Bu yazımızda Youtube ve internet yayıncılar için tamamen ücretsiz programları derledik. Daha fazla bu tarz içerik için bizi takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

Yorumlar kapalı. Malesef bu içeriğe yorum yapılamıyor.