23 Mayıs 2023 brkwel Yazılım

PHP’de PDO ile Veritabanı Bağlantısı Nasıl Kurulur?

PHP'de PDO ile veritabanı bağlantısı nasıl kurulur merak ediyorsanız bu yazımızı inceleyin.

PDO (PHP Data Objects), PHP’de farklı veritabanı türleriyle iletişim kurmak için kullanılan bir veritabanı bağlantı ve sorgulama arayüzüdür. PDO kullanarak PHP’de bir veritabanına bağlanmak isterseniz aşağıdaki örnekten faydalanabilirsiniz.

<?php
$servername = "localhost"; // Veritabanı sunucusu adı
$username = "kadi"; // Veritabanı kullanıcı adı
$password = "sifre"; // Veritabanı şifresi
$dbname = "veritabani"; // Veritabanı adı

try {
    $conn = new PDO("mysql:host=$servername;dbname=$dbname", $username, $password);
    $conn->setAttribute(PDO::ATTR_ERRMODE, PDO::ERRMODE_EXCEPTION);
    echo "Veritabanına bağlantısı başarılı!";
} catch(PDOException $e) {
    echo "Bağlantı hatası: " . $e->getMessage();
}
?>

Bu örnekte, $servername değişkenine bağlanacağınız veritabanının sunucu adını, $username değişkenine veritabanına ait kullanıcı adını, $password değişkenine veritabanına ait şifreyi ve $dbname değişkenine veritabanı adını atıyoruz.

new PDO() ifadesiyle PDO sınıfından bir nesne oluşturarak veritabanı bağlantısını başlatıyoruz. Daha sonra veritabanı türüne göre (bu örnekte mysql kullanıldı) mysql:host=$servername;dbname=$dbname şeklinde bağlantı tanımını belirtiyoruz.

setAttribute() yöntemiyle PDO nesnesinin özelliklerini ayarlıyoruz. Örnekte, PDO::ATTR_ERRMODE özelliğini PDO::ERRMODE_EXCEPTION değerine ayarlıyoruz, bu da hata durumunda ilgili hatayı yakalamıma olanak tanır.

Son olarak bağlantı başarılıysa ekrana “Veritabanına bağlantısı başarılı!” mesajını yazdırıyoruz. Eğer bağlantı sırasında bir hata ile karşılaşırsak catch bölümünde hatayı yakalayıp hata mesajı ile birlikte ekrana yazdırıyoruz.

PHP ile MySQL veritabanı kullanarak PDO ile veritabanı bağlantısı kurmak için ilk adımdır. Bu aşamadan sonra veritabanına veri ekleme, silme ve listeleme gibi çeşitli işlemler yapılabilir. Daha fazlası için takipte kalın.

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.