8 Haziran 2019 brkwel Nasıl Yapılır?

.htaccess ile Dizin Listeleme Nasıl Engellenir?

Sunucunuz üzerinde .htaccess kullanarak klasör dizin listeleme özelliğini nasıl devre dışı bırakacağınızı merak ediyorsanız bu rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Bu rehberimizde, daha önce Cpanel ile Dizin Listeleme Özelliği Nasıl Devre Dışı Bırakılır? yazısında bahsettiğimiz dizin listeleme özelliğini .htaccess dosyasını kullanarak kapatmaya göz atacağız.

Bunun için öncelikle FileZilla programını kullanarak hosting firmamızdan alacağımız bilgiler ile ftp hesabına bağlanın. FileZilla ile ftp hesabına bağlandıktan sonra ana dizinde (public_html klasörü) bulunan .htaccess dosyasını bilgisayarımıza aktarıp Notepad++ benzeri bir metin editörü ile açın. Aşağıda bulacağınız kısa kodu .htaccess dosyasının ilk satırına ekleyip dosyayı kaydedin ve sunucunuza geri yükleyin.

Options -Indexes

Bu işlemden sonra artık sunucunuzda dizin listeleme özelliğini engellemiş olacaksınız. Eğer sunucu dizininizde .htaccess dosyası yok ise aşağıdaki linkten sizin için hazırladığımız dizin listeleme özelliği engellenmiş örnek .htaccess dosyasını kullanabilirsiniz. Dosyayı indirdikten sonra .zip arşivinden çıkarıp kullanabilirsiniz.

Dizin Listeleme Kapalı .htaccess Dosyası İndir

Yorum

Yorumlar

 • secret - 18 Eylül 2022, 17:53

  Merhaba, ben yapdim lakin olmadi, hata veriyor 403 hatasi,

  Yanıtla
  • brkwel - 26 Eylül 2022, 22:41

   Merhaba, amaç zaten dizin gösterimini engellemek. Bunu yaptığınızda 403 uyarısı vermesi normaldir.

   Yanıtla