1 Ocak 2020 brkwel Yaşam

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestanenin sağlığımız için faydaları nelerdir merak ediyorsanız kestanenin faydaları yazımızı mutlaka okuyun.

Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestanenin sağlığımız için de birçok faydası bulunuyor. İçeriğinde lif, nişasta, kalsiyum ve potasyum gibi çeşitli minerallerin yanı sıra B1, B2 ve C vitaminlerini de barındıran kestane, lezzetinin yanı sıra oldukça zengin bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple kestanenin faydaları oldukça fazla.

100 gramında yaklaşık olarak 200 kalori bulunan kavrulmuş kestanenin protein ve yağ oranı oldukça düşüktür. Lif oranı yüksek olduğu için sindirimi kolay bir besindir.

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

C vitamini yönünden oldukça zengin olan kestane, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı bir besindir. Bağışıklık sistemine bağlı hastalıkları engellemeye yardımcı olur.

Lif oranı yüksek olmasından dolayı sindirimi kolaydır. Ayrıca lif oranı yüksek olması ve şeker oranı düşük bir besin olmasından dolayı diyabet yani şeker hastalarının tüketebileceği (doktora danışarak) bir besindir.

B vitamini bakımından da oldukça zengin bir besin olan kestane beyin ve sinir hücrelerini yenileyerek hafızayı güçlendirir ayrıca unutkanlığı önlemeye yardımcı olur.

Kestane, beyaz kan hücrelerini de desteklemeye yardımcı bir besindir. Beyaz kan oluşumunu arttırır. Kansızlığın önüne geçer.

Kan üretimini desteklemesine karşın kan basıncını düşüren besinler arasındadır. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu önlemeye yardımcı bir besindir.

İçeriğindeki magnezyum gibi mineraller sayesinde kemikler için faydalıdır.

Kestane Nasıl Pişirilir?

Oldukça lezzetli ve sağlığımızı desteklemeye yardımcı bir besin olan kestane nasıl pişirilir veya kavrulur merak ediyorsanız Kestane Nasıl Pişirilir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum

Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.