8 Haziran 2019 brkwel Nasıl Yapılır?

Cpanel ile Dizin Listeleme Özelliği Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Dizin listeleme özelliği sunucu üzerindeki dosya ve klasörleri liste olarak görüntüleme imkanı sunsa da çoğu zaman birçok güvenlik riskini ortaya çıkarmaktadır.

Linux tabanlı sunucularda dizin gösterimi güvenlik açısından birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sebeple devre dışı bırakmak sitenizin güvenliği açısından oldukça önemlidir. Bu işlemi CPanel üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

CPanel Üzerinden Dizin Gösterimi Nasıl Kapatılır?

Bu işlem için öncelikle sunucu firmanızdan aldığınız bilgiler ile CPanel hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınıza erişim sağladıktan sonra ana sayfada bulunan İndeksler seçeneğine tıklayın.

Açılan sayfada sunucunuzda bulunan klasörleri göreceksiniz. Buradan dizin gösterimini devre dışı bırakmak istediğiniz klasörün yazı kısmına tıklayarak kolayca listelemeyi devre dışı bırakabilirsiniz. Sunucu ana dizininizde bulunan tüm klasörlerde bu özelliği kapatmak istiyorsanız sadece public_html klasörüne tıklamanız yeterli olacaktır.

Dizin listeleme özelliği kapalı olan klasörün önünde engel simgesini göreceksiniz. Ayrıca yazıların başında bulunan simgelere tıklayarak klasörler içerisinde gezinebilirsiniz.

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.