18 Kasım 2017 brkwel Yazılım

GitHub Raporuna Göre 2017 Yılının En Popüler Programlama Dilleri!

GitHub, Octoverse 2017 raporunu yayınladı. İşte GitHub Octoverse 2017 raporuna göre en çok kullanılan programlama dilleri.

GitHub, her yıl olduğu gibi bu yıl da Octoverse raporunu yayınladı. Rapora göre 2017 yılında 24 milyon kullanıcıdan oluşan GitHub topluluğu 67 milyon projeyi içerisinde barındırıyor ve bunlardan 25 milyonu açık kaynak kodlu. 337 farklı programlama diline ev sahipliği yapan GitHub üzerinde en çok kullanılan 15 programlama dili de her yıl olduğu gibi raporda bulunuyor. Rapora ulaşmank için tıklayın.

Nedir bu GitHub?

GitHub, yazılım projeleriniz için web tabanlı bir depolama servisidir. Tek başınıza veya ekibinizle geliştirdiğiniz bir yazılım projesini ortak bir proje havuzunda barındırmanızı sağlar. 2017 raporuna göre 200 ülkede yaklaşık 24 milyon yazılımcı tarafından kullanılmaktadır. Açık kaynak projeler için GitHub tamamen ücretsiz. Özel projeler için ise bir miktar üyelik ücreti ödenemeniz gerekiyor.

GitHub Octeverse 2017 Raporuna Göre En Çok Kullanılan 15 Programlama Dili

İşte bu yıl yayınlanan rapora göre GitHub üzerinde en çok kullanılan programlama dilleri.

15- Objective-C

C programlama dili üzerine geliştirilmiş Objective-C, iOS geliştiriceleri tarafından kullanılan popüler bir programlama dilidir.

14- Scala

Oldukça fonksiyonel bir yapıda olan Scala, Java programalama diline en yakın dildir.

13- Swift

iOS ve OS X uygulamaları geliştirmek için Apple tarafından piyasaya sürülmüştür.

12- Shell

Unix/Linux sistemlerde yönetimi kolaylaştırmak için kullanılan komutlardan oluşur.

11- Typescript

Microsoft tarafından geliştirilen bu dil için Javascript sınıfını kolaylaştıran ve daha kapsamlı projelerde kullanmamızı sağlayan bir dil diyebiliriz. Typescript kodu derlendiğinde Javascript kodu olarak çıktı vermektedir.

10- C 

1970’li yıllara dayanan bir geçmişi bulunan C günümüzde de oldukça sık kullanılmaktadır. Ayrıca hemen hemen bütün işletim sistemlerinin yapımında C programlama dili kullanılmıştır.

9- Go

 Adında bulunan ipucundan da anlaşılacağı üzere Google tarafından geliştirilmiştir.

8- C# (CSharp)

Microsoft tarafından geliştirilen ve çeşitli görsel programlama araçlarını barındıran bir programlama dilidir.

7- CSS

Web tabanlı yazılımlara görsellik ve dinamiklik sağlamak için HTML ile birlikte kullanılan bir dildir.

6- C++

C üzerine geliştirilmiş ve uzun yıllardır uygulamalar, sistem yazılımları, sürücü yazılımları gibi yazılımlarda oldukça sık kullanılan bir dildir. Günümüzde de oldukça popülerdir.

5- PHP

Web tabanlı yazılımlarda sunucu taraflı çalışan ve daha işlevsel web yazılımlar hazırlamaya olanak sağlayan bir dildir. Günümüzde birçok web sitesi PHP tabanlıdır.

4- Ruby

Oldukça kolay ve kullanışlı bir dildir.

3- Java

1995 yılında piyasaya sürülen java yüksek seviyeli ve verimli bir programlama dilidir. Günümüzde Android uygulama geliştiricileri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

2- Python

Oldukça hızlı işlem yapan ve kolay öğrenilebilen Python dili günümüzde de oldukça popülerdir.

1- JavaScript

Listenin ilk sırasında yer alan ve web tabanlı yazılımlarda daha etkili ve etkileşimli yazılımlar hazırlayabilmek için kullanılan Javascript istemci taraflı çalışan bir dildir.

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.