5 Aralık 2017 brkwel Teknoloji

Google Arama Hakkında İpuçları ve Pratik Bilgiler

Google' ın çok fazla bilinmeyen özelliklerini sizler için sıraladık. Daha iyi arama sonuçları ve işlerinizi kolaylaştıracak Google özelliklerini merak ediyorsanız bu yazımızı inceleyin.

Google’ da her gün bir çok konu hakkında aramalar yapıyoruz. Aradığımız konu ile ilgili çok kısa sürede milyonlarca sonuç elde edebiliyoruz. Google’ ı kullanırken aramalarınızı kolaylaştıracak ve daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacak bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedik. Aranızda bunları bilenler olsa da bilmeyenler için oldukça faydalı olacağını umuyoruz.

Aramalarınızı kolaştıracak ipuçları

Google da arama yaparken merak ettiğiniz konu ile ilgili daha kesin sonuçlara ulaşabilmek için en önemli nokta basit kelimeler kullanmanızdır. Yani Google’ a “En ucuz telefon hangisi?” şeklinde uzun uzun cümleler kurmak yerine “ucuz telefon” yazmak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Şunu unutmayın ki Google yazdığınız kelimeyi anlayıp yorumlamaz. Yazdığınız kelimelere göre eşleştirmeler yapar. Bunu neden anlatıyorsun demeyin sakın. İnanın bu şekilde arama yapan bir çok kişi var.

Normalde Google yazdığınız bir cümleyi kelimelere ayırarak arama yapar. Fakat siz sadece yazdığınız cümle ile ilgili arama sonuçlarına ulaşmak istiyorsanız arama yaparken cümlenizi tırnak içerisinde yazabilirsiniz. Bö;ylece Google’ a “ucuz telefon” ucuz telefon yazdığınızda Google ucuz ve telefon kelimeleri geçen sayfalar yerine sadece ucuz telefon kelimelerinin bütün olarak geçtiği sayfaları size listeleyecektir. 

Ayrıca Google’ da arama yaparken büyük/küçük harflere ve noktalama işaretlerine dikkat etmeniz gerekmez. Çünkü Google noktalama işaretlerini dikkate almaz.

Belirli bir site içerisinde arama

Google’ da sadece belirli bir site içinde arama yapmak isterseniz aramanızın başına site:www.webheryerde.com şeklinde site adresini ekleyerek arayacağınız kelimeyi yazabilirsiniz. Örneğin site:www.webheryerde.com android yazdığınızda Google sadece www.webheryerde.com adresindeki android kelimesi geçen sayfaları size gösterecektir.

Dosya türüne göre arama

Google’ da bir dosya türüne göre arama yapmak isterseniz arayacağınız kelimenin sonuna filetype:pdf şeklinde dosya uzantısını yazarak arama yapabilirsiniz. Burada pdf yerine istediğiniz dosya uzantısını yazabilirsiniz.

Belirli aralıktaki rakamları arama

Google’ da belirli aralıktaki rakamları aratmak isteseniz rakamların arasına .. koymanız yeterlidir. Örneğin Google’ a 500..1000 yazarsanız 500 ve 1000 arasındaki rakamları içeren sayfaları listeleyebilirsiniz.

Sayısal dönüşümler yapın

Google’ da bir sayıyı ve ölçü birimini yazarak bu sayıyı dönüştürmek istediğiniz ölçü birimini yazıp arama yaptığınızda Google size dönüştürme işleminin sonucunu gösterecektir. Örneğin Google’ a 100 metre kaç santimetre yazdığınızda sonucu hemen size gösterecektir. Bunun gibi birçok ölçü birimi arasında dönüşümm yapabilirsiniz. Bazı durumlarda Türkçe olarak sonuç alamazsanız 100m to cm şeklide araya “to” ifadesini koyarak yazarsanız aynı sonuca ulaşırsınız.

Para birimleri arasında dönüşüm yapın

Google’ da sayı ve ölçü birimlerini dönüştürebildiğiniz gibi para birimlerini de dönüştürebilirsiniz. Örneğin 100$ kaç TL yazarsanız Google size güncel cevabı sonuç olarak gösterecektir.

Bir şehrin saatini öğrenin

Bir şehirde saatin kaç olduğunu öğrenmek istiyorsanız Google’ a time yazıp şehrin adını yazmanız yeterlidir.

Bir şehrin hava durumunu öğrenin

Bir şehre ait hava durumu bilgilerini merak ediyorsanız Google’ a weather  yazıp şehrin adını yazmanız yeterlidir.

Google hesap makinesi ile matematiksel hesaplamalar yapın

Google’ da 5*5 gibi matematiksel bir ifadeyi aratırsanız size hem bu işlemin sonucunu hem de bir hesap makinesini arama sonuçlarına ekleyecektir. Burada birçok matematiksel işlemi yapabilirsiniz.

Resimleriniz ile arama yapın

Google görsellere bilgisayarınızda bulunan bir resmi sürükleyip bıraktığınızda Google bu resim hangi sayfalarda olduğunu sizlere listeleyecektir.

Gelişmiş görsel arama

Google görsellerde bir kelimeyi arattığınızda “Arama Araçları” butonuna basarak görselin boyutu, rengi, türü gibi birçok seçeneği kullanabilirsiniz. Böylece daha net sonuçlar elde etmiş olacaksınız.

Gördüğünüz gibi Google birçok konuda bize kolaylıklar sağlıyor. Google’ ın bunlar dışında daha birçok özelliği olduğu kesin fakat şimdilik bizden bu kadar. Yeni bilgiler için bizi takip etmeye devam edin.

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.