29 Eylül 2019 brkwel Yaşam

Kediler Neden Kusar?

Kedilerimizin kusmasına sebep olan birçok etken var. Bunların en başında ise stres geliyor. Kedilerin stres olması birçok sağlık sorununa sebep oluyor.

Malesef ki kedilerimiz kusunca çok üzülüyoruz. Kedilerimizin kusması bazen normal bir durum iken bazen de birçok hastalığın belirtisi olabiliyor. 

Kedilerimiz kendilerini yaladığı için belli dönemlerde midelerinde biriken tüyleri atmak isteyecek. Bu durumu tüm kediler yaşamaktadır. Eğer kusmasında tüy yumağı görüyorsanız çok şanslısınız! Bu kedinizin midesini rahatlattığına işaret. Malesef benim kedimde ağızdan tüy çıkarma durumu olmadı. Ağızdan tüy çıkarma diyorum çünkü kedilerimiz dışkılarıyla da tüylerini atabiliyor. Açıkcası bunu seçmek de zor oluyor hele ki benim gibi ince kum kullanıyorsanız dışkışı toprakla kaplanıyor.

Gelelim olağan olmayan, hastalık belirtisi olabilecek durumlara. Eğer kediniz sık sık(her gün, hatta günde birden fazla) sarı su kusuyor ise muhakkak veteriner hekiminize gitmelisiniz. Kedinizin streste olma ihtimali çok yüksek. Eğer kedinizden bir süre ayrı kaldıysanız tahmin etceğinizden daha çok üzülmüş olmalı. Ayrıca çiftleşme dönemlerinde tek kalan kediler de strese girebiliyor.

Bir başka önemli nokta ise kediniz mantar kapmış olabilir. Eğer evde beslediğiniz kediyi dışarda gezdiriyorsanız, sokaktaki diğer kedilerin kullandığı kapları kullanıyorsa, diğer kedilerin dışkısına değmişse mantar kapabilir. 

Peki kedilerimiz bu süreçte iken neler yapmalıyız?

  • Veteriner hekiminize sık sık kontrole gitmelisiniz.
  • Bulunduğu ortama dışardan ayakkabı ile giriliyorsa muhakkak vileda ile temizlik yapmalısınız.
  • Mama ve su kaplarını her gün yıkamalısınız.
  • Kedinizi sevmek isteyen insanların da hijyenine önem göstermelisiniz çünkü kedilerimizin bağışıklık sistemi bu süreçte zayıf düşüyor.
  • Sık sık mama değişimi yapmamalısınız.
  • Kedinizin alerjisi olduğu içerikli mama vermemelisiniz.( örneğin tavuk alerjisi var ise tavuklu mama kullanmamalısınız.)
  • Yaş mamayı sürekli kullanmamalısınız.
  • Malt ve vitaminlerini özenli seçmelisiniz.

Kedimin kusmasına nasıl çözüm buldum.

Yorum

Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.

Önerilenler

Kedimin kusmasına nasıl çözüm buldum?

Kedim ilk kusmaya başladığında ne yapacağımı bilemedim hiç karşılaşmadığım bir tepkiydi. Çevremdeki insanların önerisiyle haftada 1-2 kez düzenli malt vermeye başladım. Fakat kusmalar devam etti.

Kedi Gezdirme İpi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Miniklerimizin rahat hareket edebilmesi için uygun gezdirme ipini seçmeliyiz. Dar olan gezdirme ipi kedinizin canını acıtabilir. Bol olan gezdirme iplerinden ise kedileriniz içinden çıkabilir ve olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.