26 Mayıs 2019 brkwel Nasıl Yapılır?

WordPress Gutenberg ile İçerik Paylaşımı

Yeni Wordpress sitenizde ilk içeriğinizi paylaşmaya hazır mısınız?

WordPress sitenizin kurulumunu, tema seçimini yapıp gerekli ayar ve eklentileri tanımladınız. Sıra geldi sitenizde ilk yazınızı paylaşmaya. Kurulum ve ayarlar ile ilgili detaylara aşağıdaki linke tıklayarak bir önceki yazıdan ulaşabilirsiniz.

WordPress Ayarları Nasıl Yapılır?

Sitenize yazı ekleyebilmek için öncelikle sol menüde bulunan Yazılar > Yeni Ekle seçeneğine tıklıyoruz. Açılan sayfada WordPress’in güncel sürümlerinde bulunan Gutenberg isimli yazı editörü ile karşılaşacaksınız. Kullanması oldukça basit ve zevkli olan bu editör ile sitenize hızlıca makaleler ekleyebilirsiniz.

Açılan sayfada bu şekilde bir ekran sizi karşılayacaktır. Resimde bulunan işaretlere göre 1. adımda yazınızın başlığını belirleyebilirsiniz. Etkileyici bir başlık hazırlamanız seo ve ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilme açısından oldukça önemlidir. 2. adımda yazınıza ait içeriği oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu alana paragraflar, resimler, videolar ve daha birçok farklı içeriği kolayca ekleyebilirsiniz. Ekleyebileceğiniz diğer içeriklere ulaşmak için 3. adımda bulunan + simgesini kullanabilirsiniz.

4. adım yazınız için bir kalıcı bağlantı belirlemenizi sağlar. Seo için oldukça önemli olan bu alanda yazınızı en iyi şekilde anlatan bir cümle kullanmak en doğrusu olacaktır. Eğer bir önceki yazımızda bahsettiğimiz kalıcı bağlantı ayarlarını sitenize tanımladıysanız bu alan yazınızın başlığına göre otomatik oluşturulacaktır ve tavsiye ettiğimiz en iyi yöntem budur. Ayrıca kalıcı bağlantılarınız kesinlikle Türkçe ve özel karakter içermemelidir.

Son olarak kalıcı bağlantı bölümünü aşağıya kaydırırsanız kategori, etiket, öne çıkan görsel, özet ve tartışma alanlarını göreceksiniz. Kategori ve etiketler yazınızın ait olduğu bölümlerde görüntülenmesini sağlıyor. Öne çıkan görsel yazınız için bir kapak resmi belirlemenizi, özet kısmı da kısaca yazı içeriğinizden bahsedebileceğiniz ve seo için önem taşıyan bir bölüm. Bu alanları eğer temanız destekliyorsa kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz. Tartışma alanı ise yazıyı yorumlara açıp kapatabilmenizi sağlıyor.

Aklınıza takılanları yorum bölümünden sormayı unutmayın.

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.