30 Mayıs 2019 brkwel Nasıl Yapılır?

WordPress Hızlandırma ve Performans Rehberi

Wordpress sitenizi hızlandırmak ve performansını arttırmak için faydalı wordpress hızlandırma yolları bu yazımızda.

Hız, bir internet sitesi için en önemli unsurlardan biridir. Hızlı yüklenen sayfalar, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara daha iyi bir web deneyimi sağlar. Bu durum hem sitenizin sayfa görüntülemeleri arttırır hem de SEO gelişimine yardımcı olur.

WordPress siteniz, yüklü tema ve eklentilerden, barındırdığı içerik ve ziyaretçi yükünden dolayı zamanla yavaş çalışmaya başlayabilir. Yavaş yüklenen bir web sayfası da ziyaretçiler için oldukça can sıkıcı olacaktır. Çünkü birçok ziyaretçi, gereğinden fazla geç açılan bir sayfayı yüklenmesini beklemeden terk etmektedir. Bu durum da hem ziyaretçi hem de SEO kaybına neden olur. WordPress hızlandırma rehberi olan bu yazımızda sizlere WordPress sitenizi nasıl hızlandıracağınızdan ve performansını nasıl arttıracağınızdan bahsedeceğiz.

Siteniz Gerçekten Hızlı Mı?

WordPress sitenizin kurulumunu yaptınız, tema ve eklentileriniz de hazır durumda. Yeni başladığınız bu macerada sitenizi içerikleriniz ile doldurmaya başladınız bile. Sitenizde dolaşırken ve yazılarınızı kontrol ederken sayfalar size rahatsız edici bir yavaşlık hissettirmiyor. Peki ya gerçekten durum böyle mi?

Durum gerçekten böyle olmayabilir çünkü siz sitenizi sık sık ziyaret ettiğiniz için web tarayıcınız sitenizi sürekli önbellekler. Siz sayfalarda gezerken de çoğunlukla saklamış olduğu bu önbelleği kullanır böylece siteniz size yavaş görünmez. Ancak WordPress sitenizi farklı bir konumdan ilk kez ziyaret edecek bir kullanıcı için durum böyle olmayabilir.

WordPress Hız Testi Nasıl Yapılır?

Sitenizin gerçekten hızlı olup olmadığını anlamak için çevrimiçi birçok test aracı mevcut. Bu araçlardan işinize yarayacak 3 tanesini aşağıda bulabilirsiniz.

Google Page Speed (Önerilen)

GtMetrix

Web Page Test

WordPress site hızınızı bu araçlar ile kolayca ölçebilirsiniz. Analiz sonucunda site hızınızı rapor olarak görebileceksiniz. Bu raporlarda sayfanızın yüklenme süresinden site hızınızı etkileyen hatalara kadar çeşitli ayrıntılar bulabilir ve bu ayrıntılara göre WordPress hızlandırma adımlarını sitenize uygulayabilirsiniz.

WordPress Hızlandırma Yöntemleri

WordPress site hızını yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile ölçtünüz. Rapor sonucunda eğer sayfa yükleme süreleriniz 2 – 3 saniyeden fazla ise WordPress sitenizi hızlandırmak için bir an önce çalışmaya başlamalısınız. Peki bunun için neler yapabilirsiniz?

Hızlı ve Optimize Edilmiş Bir Tema Kullanın

Siteniz için seçmiş olduğunuz temanın iyi optimize edilmiş ve sağlıklı kodlanmış olması hız açısından oldukça önemlidir. Kötü kodlanmış, gereksiz görsellik ve animasyonlar ile doldurulmuş temalar güzel görünüyor olsa bile sitenizi büyük ölçüde yavaşlatacaktır. Bu sebeple sade ve kullanışlı bir tema seçmek en doğru seçenektir. Yakında sitenizin kategorisine göre seçebileceğiniz ve hız konusunda başarılı temaları burada sizlerle paylaşacağız.

Önbellek (Cache) Eklentisi Kullanın

WordPress sayfa yükleme işlemi sırasında gerekli dosya ve bilgileri yükleyip kullanıcıya gösterebilmek için bir dizi işlemi yerine getirmek zorundadır. Bu işlemler birçok farklı aşamadan oluşmaktadır ve aynı anda birden fazla kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde siteniz oldukça yavaşlatabilir. Bu sebeple WordPress sayfalarınızı her seferinde yeniden oluşturmak yerine bir kere sayfanın kopyasını önbelleğe alıp kullanıcıya göstermek WordPress hızlandırma açısından oldukça faydalı olacaktır. Bu işlem için ücretsiz WordPress önbellek eklentileri olan WP Fastest Cache, WP Super Cache veya W3 Total Cache eklentilerinden birini kullanabilirsiniz.

WP Fastest Cache İndir

WP Super Cache Eklentisi İndir

W3 Total Cache

Ek olarak Autoptimize eklentisi ile sitenizde bulunan javascript ve css gibi dosyaları optimize ederek sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Autoptimize İndir

Bu özellik önbellek eklentilerinde de olabildiği için eğer mevcut eklentiniz ile dosyalarınızı optimize edebiliyorsanız bunu kullanmanıza gerek kalmayabilir.

Yukarıdaki linklere tıklayarak eklentileri ücretsiz indirebilir veya WordPress panelinizden aratarak eklentiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca “WordPress Eklenti Nasıl Yüklenir?” yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Görsellerinizi Optimize Edin

Sitenize yüklemiş olduğunuz görseller yani resimler ve fotoğraflar içeriğinizi canlandırdığı kadar sayfalarınızı yavaşlamasına da sebep olabilir. Bu sebeple görselleri sitenize yüklemeden önce uygun şekilde optimize etmeniz oldukça önemlidir.

Görselleri optimize etmek için birçok WordPress eklentisi mevcut. Ancak yüklediğimiz eklentiler de sitemizin hızını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebeple siteye resimleri yükledikten sonra optimize etmek yerine yüklemeden önce bu işlemi yapmak daha sağlıklı olacaktır. Peki ya nasıl?

Örneğin kameranız ile çektiğiniz bir fotoğrafınız var. Muhtemelen oldukça yüksek çözünürlüklü olan bu fotoğrafın boyutu da bir o kadar yüksek olacaktır ve bu şekilde sitenize yüklemeniz ve içeriklerinizde kullanmanız önerilmeyen bir yöntemdir.

Bu sebeple öncelikle fotoğrafınızı içeriğinizin boyutuna göre kırpmanız veya boyutlandırmanız en doğrusudur. Örneğin site içeriğinizin genişliği 800px den fazla değilse sayfanıza bu genişlikten daha büyük genişlikte bir resim eklemek gerekmedikçe sağlıklı olmayacaktır. Bu yüzden resimleri sitenize yüklemeden önce boyutlandırmanız oldukça önemlidir. Bunun için fotoğraf editörleri fazlasıyla işinizi görecektir. Ayrıca aşağıdaki linkten ücretsiz bir fotoğraf editörü de indirebilirsiniz.

GIMP – Ücretsiz Fotoğraf Editörü

Fotoğrafınızı boyutlandırdınız. Sırada onu sıkıştırmak var. Bunun için ilk adım fotoğrafın formatı. Sitenizde mümkün olduğunca .JPG ve .PNG formatında görseller kullanmaya özel gösterin. Eğer görseliniz farklı bir formattaysa bu dönüştürme işlemini de fotoğraf editörü ile kolayca yapabilirsiniz.

Son olarak fotoğrafınızın dosya boyunu biraz daha azaltmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak TinyPNG aracı ile fotoğrafınızı biraz daha optimize edebilirsiniz.

TinyPNG

Eklentilerinizi Kontrol Edin

WordPress sitenize yüklediğiniz her eklenti site hızınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebeple işinize yaramadığını düşündüğünüz eklentilerin hepsini sitenizden kaldırın. Unutmayın eklentiler başta güzel ve faydalı görünebilir ama gerçekten işinize yaramıyorsa yüklemeden önce iyice düşünmeniz faydalı olacaktır.

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.