6 Şubat 2020 brkwel Teknoloji

YouTube ve İnternet Yayıncıları için En İyi ve Ücretsiz Video, Resim, Ses Kayıt ve Düzenleme Programları

Ücretli video, resim, ses kayıt ve montaj programlarına para ödemek istemiyorsanız en iyi ve tamamen ücretsiz yayıncı araçlarını bu listemizde sizin için bir araya getirdik.

Günümüzün en popüler yayın araçlardan biri olan internet, birçok kullanıcıya ev ortamında yayın yapmayı ve içerikler paylaşmayı olanağı sunuyor. Özellikle YouTube ve benzeri video platformlarında video yayınlamak ve internet üzerinden yayın yapmak artık hemen hemen herkesin kolayca yapabileceği bir hale geldi.

Güncel – YouTube ve Diğer İnternet Yayıncıları için En Faydalı Ücretsiz Programlar 2020

Bireysel olarak bu işi yapmak isteyen veya bu işe yeni başlamış olanlar özellikle video kaydederken veya hazırlarken hangi programları kullanacağını, ses dosyalarını nasıl düzenleyeceğini hatta resim ve görselleri nasıl hazırlayacağını oldukça merak ediyor. Tüm bunlar için Adobe Photoshop, Premiere ve Sony Vegas gibi ücretli ve profesyonel programlar mevcut fakat henüz başlangıç aşamasında olan yayıncılar bu tür ücretli programlara para ödemek istemeyebiliyor. Hatta birçok kullanıcı ücretli olan bu yazılımları lisanssız bir şekilde kullanmayı deniyor. İşte burada size lisanssız kullanım yapmak yerine tercihinizi tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlardan yana yapmanızı öneriyoruz. Bu şekilde hem lisanssız kullanımdan ortaya çıkabilecek sorunlarla uğraşmamış olursunuz hem de bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan korumuş olursunuz.

Ücretsiz İçerik Düzenleme Programları

Bu listemizde de oldukça başarılı ve tamamen ücretsiz video, resim, ses kayıt ve düzenleme programlarını sizler için bir araya getirdik. Kullanmayı öğrendikten sonra bu programlar ile hemen hemen her türlü montaj ve düzenleme işlemini yapabilirsiniz.

Ücretsiz Ekran Kayıt ve Yayın Programı (OBS Studio)

Open Broadcaster Software yani kısaca OBS, özellikle oyun kaydı ve yayını yapanların oldukça işine yarayacak bir program. Kullanımı oldukça kolay olan program ile bilgisayarınızın ekran görüntüsünü video olarak kaydedebileceğiniz gibi kaydınıza farklı video, ses ve resim kaynaklarından eklemeler de yapabilirsiniz. Ayrıca OBS, hazırladığınız bu içerikleri hem bilgisayarınıza video olarak kaydetme imkanı sunuyor hem de canlı yayın desteği sunan internet platformlarında doğrudan canlı yayın yapmanıza olanak sağlıyor. Aşağıdaki linkten programın Windows sürümünü kolayca indirip kullanabilirsiniz.

OBS İndir

Ücretsiz Video Düzenleme Programı (OpenShot)

Kullanımı oldukça basit olan OpenShot, başlangıç için ideal bir video düzenleme programıdır. İçerisinde birçok faydalı aracını bulunduran program çeşitli video, ses ve resim formatını desteklemektedir.

OpenShot İndir

Ücretsiz Video Düzenleme Programı (Lightworks)

Oldukça detaylı bir video düzenleme programı olan Lightworks ile YouTube ve Vimeo için 720p boyutunda videolar hazırlayabilirsiniz.

Lightworks İndir

Ücretsiz Video Düzenleme Programı (Shotcut)

Video montaj ve düzenleme işlemlerinizi profesyonel düzeyde yapabileceğiniz Shotcut ile ücretli programlar ile yapabileceğiniz birçok işlemi ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz. Birçok format ve kalitede render almanıza da olanak sağlayan program ile oldukça başarılı videolar hazırlayabilirsiniz. Arayüzü başlangıçta farklı ve karışık gelebilir ancak gerekli ayarları yaptıktan ve kullanmaya alıştıktan sonra oldukça başarılı bir program olduğunu fark edeceksiniz. Windows sürümünü indirip kullanmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Shotcut İndir

Ücretsiz Ses Kayıt ve Düzenleme Programı (Audacity)

Basit, kullanışlı ve ücretsiz olan Audacity ile tüm ses işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Mikrofondan ses kaydı, kesme, ekleme, silme gibi birçok işlemi yapabileceğiniz programda ayrıca MP3, WAV ve OGG gibi formatlarda ses çıktısı alabilirsiniz. Windows sürümünü aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Audacity İndir

Ücretsiz Resim Düzenleme ve Montaj Programı (GIMP)

Adobe Photoshop’un en iyi ücretsiz alternatifi olan GIMP ile Photoshop ile yapabileceğiniz hemen hemen birçok işlemi yapabilirsiniz. Öğrenmesi oldukça basit olan programın tek sorunu arayüzü. Eğer arayüzüne alışabilirseniz oldukça işinize yarayacaktır. Windows sürümünü aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

GIMP İndir

Video Codec Paketi (K-Lite Codec Pack)

Videolarınızı izlerken, render alırken, düzenlerken mutlaka ihtiyaç duyacağınız bu codec paketini yüklemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Windows’un doğrudan desteklemediği birçok video ve ses formatını bilgisayarınızda çalıştırmanızı sağlayan bu paket içerisinde ücretsiz bir video oynatıcı da barındırıyor. Aşağıdaki linkte Windows için Mega versiyonunu bulabilirsiniz.

K-Lite Codec Pack İndir

Bonus!

Video ve görsellerinizi hazırlarken çeşitli resimlere ihtiyacınız olabiliyor. İnternetten indirdiğiniz bazı resim ve fotoğrafların lisansı olabildiği için içeriklerinizde kullanmanız mümkün olmuyor. Lisans sorunu olmayan ve kullanımı ücretsiz resim ve fotoğraflar bulabileceğiniz bir site olan pixabay.com bu konuda oldukça işinize yarabilir.

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.