16 Mayıs 2019 brkwel Nasıl Yapılır?

WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

Wordpress kurulumu sonrasında sitenize daha etkileyici bir görüntü kazandırmak için nasıl tema yükleyeceğiniz bu yazımızda sizlerle.

WordPress site kurma serimizin daha önceki yazısında WordPress ile kendi web sitenizi nasıl oluşturacağınızdan bahsetmiştik. Aşağıdaki linkten o yazımıza ulaşabilir ve WordPress kurulumu nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

WordPress Nasıl Yüklenir?

Alan adınızı aldınız, sunucunuza wordpress kurulumunu yaptınız. Sırada yeni wordpress sitenize veya blogunuza daha güzel bir görünüm kazandırıp ziyaretçilerinizin hoşuna gidecek bir tema seçip yüklemek var.

WordPress sitenizi ilk kurduğunuzda 2019 yılı sürümlerinde varsayılan tema yukarıda bulunan resimdeki gibi olacaktır. Bu pek çok kullanıcı için malesef ilgi çekici değil. Ziyaretçilerinizin hoşuna gidecek bir tema seçmeniz sitenizin geleceği için oldukça önemli. Peki WordPress sitenize nasıl tema yükleyeceksiniz?

Bunun için öncelikle site adresinizin sonuna /wp-admin ekleyerek WordPress yönetim paneline belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sol menüde Görünüm > Temalar seçeneğine tıklayın. Daha sonra açılan sayfada Yeni Ekle butonuna tıklamanız gerekiyor.

Bu sayfada WordPress sitenizde kullanabileceğiniz yüzlerce ücretsiz temayı bulabilirsiniz. Sitenizin içeriğine ve formatına en uygun temayı seçip beğenebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta seçeceğiniz tema hem görsel anlamda güzel olduğu kadar hız ve kullanım kolaylığı açısından da iyi olmalı.

Temanızı seçtikten sonra kutucuğun sağ altında bulunan Kur butonuna tıklayıp temanın yüklenmesini bekleyin. tema yüklendikten sonra bu buton Etkinleştir olarak değişecektir. Bu aşamada Etkinleştir seçeneğine tıklayın ve temanızı kullanmaya başlayın.

Temanız yüklendikten sonra sitenizde ekran görüntüsünde olduğu gibi görünmeyebilir. Bunun için temanın gerekli ayarlarını yapıp içeriklerinizi eklemeye başlamanız gerekiyor. Kısaca yine aynı menüde bulunan Özelleştir butonu ile temanızı canlandırmaya başlayabilirsiniz. Tabi bu konu da bir sonraki yazımızın konusu.

Harici Tema Yükleme

WordPress içerisinde bulabileceğiniz ücretsiz temalar sizi mutlu etmediyse themeforest.com gibi sitelerden ücretli ve profesyonel temalarda satın alabilirsiniz. Bu temaları aldıktan sonra nasıl yükleyeceğinizi merak ediyorsanız hızlıca onu da anlatalım. Satın aldığınız tema ile birlikte gelen .zip dosyasını WordPress’ in temalar sayfasında bulunan Tema Yükle butonu ile sitenize yüklemeniz gerekiyor. Temalar sayfası dediğim kısım ücretsiz temaları seçip yüklediğiniz sayfa, tema yükle butonu burada üst kısımda bulunuyor. Bu butona tıkladıktan sonra .zip dosyanızı seçin ve yüklenmesini bekleyin. Yükleme tamamlandıktan sonra temanızı aynı şekilde etkinleştirip kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda temanızı özelleştirebilmeniz için yapabileceğiniz ayarları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

WordPress Tema Ayarları

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.