5 Haziran 2019 brkwel Nasıl Yapılır?

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Sizler için hazırladığımız Wordpress kurulum rehberi ile ücretsiz ve kolayca kendi web sitenizi oluşturun.

Oldukça popüler bir içerik yönetim sistemi (CMS) olan WordPress ile kolay ve hızlı bir şekilde kendi web sitenizi hazırlayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı olarak kullanabileceğiniz WordPress oldukça zengin tema ve eklenti desteği sayesinde de kodlama bilgisine hemen hemen hiç gerek kalmadan sitenizi geliştirebilmenize olanak tanıyor.

Bu yazımızda sizlere WordPress ile site hazırlamanın ilk adımı olan kurulum aşamasını anlatacağız.

Sunucu Seçimi

WordPress PHP ve MYSQL ile hazırlanmış bir içerik yönetim sistemidir. Bu sebeple uyumluluk ve performans açısından Linux tabanlı ve cPanel destekli bir web sunucusu satın almanız daha iyi olacaktır.

WordPress Güncel Sürümü İndirin

Kuruluma başlamadan önce aşağıdaki linkten en güncel WordPress sürümünü indirin. Açılan sayfada “WordPress x.x.x İndir” butonuna tıklayarak kolayca indirebilirsiniz.

WordPress – İNDİR

FTP Hesabınıza Bağlanın

Dosyaları indirdikten sonra FTP bilgileriniz ile sunucu dizininize bağlanmanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki linkten FileZilla programını indirebilirsiniz.

File Zilla Ücretsiz İndir

FileZilla programını indirip bilgisayarınıza yükledikten sonra aşağıda bulunan resimdeki bölümlere FTP bilgilerinizi yazıp ve “Hızlı Bağlan” butonuna tıklayarak hesabınıza bağlanabilirsiniz. FTP bilgilerinizi sunucuyu satın aldığınız firmadan öğrenebilirsiniz.

WordPress Dosyalarını Sunucunuza Aktarın

FTP hesabınıza bağlandıktan sonra FileZilla üzerinden sunucunuzda WordPress kurulumunu yapacağınız klasöre erişin. Daha sonra indirmiş olduğunuz WordPress dosyalarını .zip dosyasından çıkarıp bu klasöre sürükleyin ve dosyaların aktarılmasını bekleyin.

Veritabanı Oluşturma

Dosyaları sunucunuza aktardıktan sonra kuruluma başlamadan önce cPanel üzerinden bir veritabanı oluşturmanız gerekiyor. Nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki linke veya buraya tıklayarak konuyla ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cpanel Mysql Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

Site Kurulumuna Başlayın

Tarayıcınızın adres çubuğuna WordPress dosyalarını aktardığınız site adresini girin ve sitenize erişin. Açılan kurulum sayfasında “Başlayalım!” butonuna tıklayarak kurulum adımlarına başlayın.

Bu aşamada oluşturduğunuz veritabanının adını, kullanıcı adını ve şifresini girin. “Veritabanı sunucusu” bölümüne localhost yazmanız yeterlidir ancak çalışmazsa bu bilgiyi hosting paketini satın aldığınız firmadan öğrenebilirsiniz. Veritabanında oluşturulacak olan tablolar için bir ayraç tanımlayabileceğiniz “Tablo ön eki” bölümüne “wp_” olarak bırakabilirsiniz. Ancak güvenlik için farklı bir ön ek kullanmanız da faydalı olabilir.

Veritabanı bağlantısı sorunsuz bir şekilde tamamlandığında aşağıdaki gibi bir bilgilendirme ekranı ile karşılaşacaksınız. Bu aşamada “Kurulum yap” butonuna tıklayarak site bilgilerinizi girmeye başlayabilirsiniz.

Site bilgilerinizi girin ve yönetim paneliniz için kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturun. Daha sonra “WordPress’i kur” butonuna tıklayın.

Tüm adımları eksiksiz tamamladığınızda kurulum başarıyla tamamlanmış olacaktır. “Giriş” butonuna tıklayıp yönetim paneli bilgilerinizi girerek sitenizi yönetmeye başlayabilirsiniz.

Son olarak kurulum yaptığınız ana dizinde bulunan wp-config-sample.php dosyasını silmenizde fayda var.

Bu işlemleri adım adım yaptığınızda WordPress kurulumunu tamamlamış olacaksınız. Sırada sitenizi daha etkileyici bir görünüm kazandırmak var. Aşağıdaki linkte WordPress sitenize nasıl tema yükleyeceğinizi bulabilirsiniz.

WordPress Tema Nasıl Yüklenir?

Yorum


Yorumlar

Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yapabilrsin.